Wygryny com.pl

Szlak kajakowy rzeki Krutyni

Szlak kajakowy rzeki Krutyni należy do najpiękniejszych i najpopularniejszych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Ponad 100-kilometrowy szlak składa się z 20 jezior oraz 10 rzek i rzeczek wtopionych w północną cześć Puszczy Piskiej, największego zwartego kompleksu leśnego Pojezierza Mazurskiego.

Przyrodnicze bogactwo chronione przez Mazurski Park Krajobrazowy to ponad 60 jezior przekraczających powierzchnię 1 ha, z największym jeziorem w Polsce ? Śniardwami, 11 rezerwatów przyrody, około 850 gatunków roślin z rzadko występującymi storczykami, wielosiłem błękitnym, widłakiem wrońcem, rosiczką okrągłolistną, wełnianką delikatną, dzwonecznikiem wonnym czy lilią złotogłową, fauną jak: wilki, rysie, łosie, wydry, norki, bobry i ponad 200 gatunków ptaków, a wśród nich bocian czarny, zimorodek, bąk, bączek, tracz nurogęś, orlik krzykliwy, bielik, rybołów, derkacz, dudek, puchacz.

KRUTYNIĘ możemy podzielić na kilkanaście tras indywidualnie dopasowanych do uczestników, spływy są przeznaczone dla osób w każdym wieku, rodzin, dzieci, osób starszych dla początkujących oraz profesjonalistów.

I Trasa- Krutyń - Ukta ( 11 km ) około 4-5 godz.

Przez ten etap szlaku poprowadzi nas głównie Rzeka Krutynia. Jest to jeden z najłatwiejszych i najprzyjemniejszych odcinków trasy, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Startujemy z Krutyni (Ośrodek Mazur-Syrenka). We wsi Zielony Lasek znajduję się most ( młyn), gdzie przenosimy kajak. Rzeka Krutynia niesie nas na przemian przez dziki krajobraz i nieliczne zabudowania, okryte drzewami brzegi i rozległe łąki. Na tym etapie nie musimy zabierać ze sobą wielkich zapasów jedzenia i picia- na trasie znajduje się kilka barów.

II Trasa Ukta- Nowy Most (7 km) około 3 godz.

To typowo rzeczny odcinek. Krutynia prowadzi przez lasy, grądy i bagniska. Drzewa nieco odsuwają się od brzegu, który w ich miejsce gęsto pokrywa wodna roślinność z wieloma bardzo rzadkimi gatunkami . Plusem tej trasy jest dużo mniejsza liczba uczestników.

Na tym etapie – w Ukcie sklep i bary, a następnie dopiero w miejscu zakończeniu spływu w Nowym Moście, więc należy zaopatrzyć się w zapasy jedzenia.

III Trasa Nowy Most - Iznota (8km) około 3 godz.

Dalej kontynuujemy spływ i wpływamy na jez. Gardyńskie ( tutaj należy trzymać się prawej strony gdyż wypłynięcie z jeziora jest zarośnięte i ciężko je dostrzec ). Następne na trasie jest jez. Malinówko ( tutaj z kolei trzymamy się lewej strony ). Płyniemy dalej aż docieramy do miejscowości Iznota. Tutaj zatrzymujemy się przed mostem po prawej stronie przy barze.

IV Trasa Ukta - Iznota ( 15,5 km ) około 6 godz.

V Trasa Krutyń - Iznota ( 29 km ) około 8 godz.

VI Trasa Nowy Most - Kamień (14 km) około 4 godz.

VII Trasa Kamień - Ruciane Nida (11,5km) około 3h (lub zakończenie spływu w naszej wypożyczalni)