Wygryny com.pl

Szlak kajakowy rzeki Nidki

Szlak kajakowy nie należy do najłatwiejszych i trzeba przygotować się na pewne utrudnienia. Na przepłynięcie rzeki Nidki należy przeznaczyć około 4-5 godzin. Szlak szczegółowo opisany podzielony jest na etapy.

Etap I

Spływ rozpoczynamy koło oczyszczalni ścieków w Rucianem-Nidzie. Po minięciu oczyszczalni i przepłynięciu około 100-150 m po prawej stronie widoczne małe zarastające jeziorko. Rzeka zwęża się w tym miejscu osiągając dwa metry szerokości. Po kolejnych 150-ciu m rzeka wpływa w niewielki wąwóz. Płynąc tym odcinkiem należy zwrócić uwagę na resztki drzew znajdujące się w nurcie. Są one niebezpieczne w przypadku wpłynięcia na nie. Na odcinku, którym płyniemy rzeka toczy się bardzo leniwie. Po lewej stronie widoczna mała zatoczka, w której powierzchnia wody pokryta jest rzęsą wodną. Po około 10-15 minutach spływu rzeka osiąga szerokość 4-5 m. Dno na tym odcinku jest piaszczyste. Nidka płynie w tym miejscu jarem głębokości 2-3 m. Sporo drzew leży w poprzek rzeki, ale możliwym jest przepłynięcie pod nimi. Większość z drzew leżących nad rzeką zostało ścięte przez bobry. Widać na nich wyraźnie ślady siekaczy. Głębokość na tym odcinku około 20-30 cm. Nad wodą zielony dach z liści nadbrzeżnych olch.
Po kolejnych 200 m rzeka ponownie zwęża się do około 3 m. Po przepłynięciu ponad kilometra na prawym brzegu mijamy kolumnadę złożoną z 20-30 potężnych olch. Na odcinku 200 m rzeka mocno się spłyca (20 cm). Na lewym brzegu duże topole. Szerokość w tym miejscu około 2 m i zmniejsza się. Przy wejściu do przepustu niewielki uskok dna. Jest ono w tym miejscu kamieniste. Głębokość nie przekracza 30cm. Samo przepłynięcie przepustu jest ciekawym doświadczeniem. Ma on wysokość około 1,8 m, szerokość 2 m, długość przepustu 30-40 m. Sklepienie łukowate. Rzeka płynie w nim dość szybko.
Za przepustem rzeka skręca na prawo i rozwidla się. Polecamy wybrać prawą odnogę, lewa jest co prawda szersza, ale zarówno na początku, jak i na końcu tarasuje ją drzewo. Rzeka zwęża się do około 2m. Przed mostem drogowym na trasie Mrągowo-Pisz widoczne łachy piasku. Przy braku opadów trzeba się liczyć w tym miejscu z koniecznością przeciągnięcia kajaka. Polecamy wybrać prawą stronę rzeki. Wejście rzeki pod most jest bardzo wąskie. Rzeka silnie zarośnięta, bardzo płytka. Za mostem szerokość wzrasta do 5-6 m. Jest głębiej (około 50cm). Po około 200 m po prawej stronie widoczna podmokła łąka. Las w tym miejscu znajduje się około 50 m od brzegu rzeki. Po 300-350 m rzeka silnie zwęża się. Szerokość około 1,5 m. Ten odcinek jest bardzo bogaty pod względem florystycznym. Dużo trzciny, tataraku, rozległe stanowiska grzybieni białych.

W odległości około 500 m od mostu Nidka przypomina dolną Krutynię. Brzegi silnie porośnięte trzciną, której sporo jest również w nurcie rzeki. Widoczność szlaku to około 20-40 m. Niekiedy nie wiadomo, gdzie Nidka zakręca, a gdzie płynie prosto. Nie widać dna, które jest silnie porośnięte roślinnością. W dalszym biegu rzeka znów poszerza się do 12-15 m. W odległości 1500 m od mostu rzeka rozwidla się tworząc piękną wyspę trzcinową. Rzeka na tym odcinku mocno zwalnia. Przemieszczanie się wody można tylko stwierdzić po roślinności, która porasta jej nurt. Po następnych 300 m kolejna wyspa z trzcin. Dalej w odległości 100 m napotykamy umocnione brzegi, prawdopodobnie pozostałości po moście. Obecnie w tym miejscu mieszkańcy zbudowali małą kładkę. Bez problemów przepływamy pod nią. Po około 50 m za kładką rzeka mocno zarasta.

Etap II

Wraz z leniwie toczącą swe wody Nidką wypływamy na wody jeziora Wygryńskiego. W tym miejscu jest ono silnie zarośnięte. W oddali widoczne zabudowania Wygryn. Na lewym brzegu jeziora zabudowania i niewielka łąka, natomiast na prawym sporo trzciny. By przepłynąć całe jezioro potrzebujemy około 15-20 minut. Na końcu jezioro znów przechodzi w rzekę. Na obu brzegach duże ilości trzciny. Po prawej stronie stanowisko grzybienia białego. Po około 50 m po prawej stronie Agroturystyka Nidka- miejsce kończące spływ.